But Eating Healthy is Expensive

I’m reposting this blog entry I originally wrote in Mach 2012.. Still applicable.

Rich Sab

There seems to be a big misconception that it is more expensive to eat a healthy diet then it is to eat unhealthy processed foods. Well I just got back from the farmers market where I bought a full week’s worth of fruit and vegetables for $26.02. Now for rice, quinoa, bulgur wheat, beans, nuts, seeds, flour, and even pasta; don’t go to the supermarket and by prepackaged or canned, go to Whole Foods or Trader Joe’s and buy from the bulk bins (some farmers markets may have the bulk bins as well).

When it comes to drinks its even easier. Water replaces soda, juice or whatever bottled drink you may be currently consuming. You can install a filter on your kitchen sink relatively inexpensively. Get yourself a good refillable bottle that you can carry, and start saving.

Now being a vegan I use some meat substitute products like seitan…

View original post 179 more words

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s